Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Rower
Autor Wiadomość
BMAG 

Wysłany: Pon Sie 20, 2012 10:15 pm   Rower

Panowie pomóżcie :)
jako zapalona rowerzystka chciałabym się zmierzyć z dystansami ultra-maratońskimi. Oczywiście nie zacznę od 1008km chociaż nie ukrywam że na przestrzeni czasu chciałabym się do takiego maratonu przygotować jednak mam problem z rowerem. Na dzień dzisiejszy mam typowy rower górski, mocno eksploatowany na wszelkiego typu maratonach MTB jednak nie jest to rower do jazdy np 24h... Opinii w sklepach ogrom oczywiście wszystkie sprzeczne więc w końcu postanowiłam dopytać tych którzy mają za sobą nie jeden dystans ultra-maratoński...
Proszę o radę czy inwestować w typowy rower szosowy (niestety raczej z niższej półki)
czy może jednak jakaś hybryda, przerobiony cross??
Wszelkie rady i sugestie mile widziane. Wybaczcie Panowie jeżeli są to pytania blondynki ale o ile rower górski jest dla mnie dosyć jasną sprawą o tyle szosa to dla mnie temat wręcz dziewiczy.
Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość
Pozdrawiam
Bożena

Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   11%   1/9
Wilk 

Wysłany: Pon Sie 20, 2012 11:29 pm   Re: Rower

Rower szosowy jest nieco szybszy i nieco mniej wygodny od trekinga czy uszosowionego górala, ale nie są to różnice wielkie, większą przewagę szosówki widać dopiero w typowo sportowej jeździe ze średnimi wyraźnie powyżej 30km/h.

Ale w pokonywaniu maratońskich dystansów nie sprzęt jest istotny, a przede wszystkim "silnik" i psychika :wink: . Na BBTour przecież wcale nie wszyscy jadą na szosówkach, nie brakuje ludzi na trekingach, z bagażnikami itd.

Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   47%   9/19
raptor 

Wysłany: Wto Sie 21, 2012 12:28 am   

Wszystko zależy od podejścia do Ultramaratonów ;) Część z nich (tak jak np. organizowane w Gliwicach) nastawione jest tylko na sam przejazd w określonym czasie określonej liczy osób jakiegoś dystansu - co za tym idzie, zero ścigania się -a jedynie walka ze znużeniem, bolącym tyłkiem czy zmęczeniem :) (oczywiście od tego roku w Gliwicach jest też wersja Hard, dla osób ścigających się ;) )
Jeśli masz zamiar o coś walczyć, jeśli lubisz się "ściorać" na rowerze udowadniając sobie, że coś co się wydawało nierealne, staje się realne to z czasem i tak będziesz chciała się ścigać :P

Tak jak napisał Wilk - rower szosowy jest zdecydowanie szybszy, jednak zobaczysz różnice, gdy średnie z przejazdów będą oscylować w okolicach 37km/h na dystansie np. 200km :) MTBkiem mój rekord na takim dystansie to 31.9km/h (opona 2.2) i będę bił pokłony osobie, która pojedzie 200km z wyższą średnią :D

Wygoda... wg mnie kwestia przyzwyczajenia i odpowiedniego dobrania pozycji. Rower szosowy z pewnością daje bardziej odczuć każdą dziurę/nierówność, z racji braku amortyzacji, jednak nie powiedziałbym, że jest mniej wygodny.

Sprzęt. Ma znaczenie ogromne, jeśli masz zamiar się ścigać. I niech nikt nie chrzani, że nie ma - bo z pewnością zaraz się tacy pojawią.

Mieszkasz w Bytomiu, więc jak podejmiesz decyzje o zakupie, mogę pomóc w wyborze ;) (ew. załatwieniu zniżek, bo mam trochę znajomości w sklepach aglomeracji).

Poziom: 2 HP   0%   0/30
   MP   100%   14/14
   EXP   100%   8/8
transatlantyk 
transatlantyk

Wysłany: Wto Sie 21, 2012 7:05 am   

Jedzie się na tym co się ma :grin: W edycji 2010 BB Tour startowały cztery rowery trekingowe (w tym mój Author Stratos) i jeden typowo górski. Wszystkie dojechały do Ustrzyk.
Ja osiągnąłem 28 czas przejazdu, czyli ponad czterdzieści rowerów szosowych było za mną.
W następnym roku startowałem jednak na rowerze szosowym i tej wersji będę się trzymał :grin:

Poziom: 6 HP   0%   0/104
   MP   100%   49/49
   EXP   64%   9/14
waxmund 
Ironman

Wysłany: Wto Sie 21, 2012 9:57 am   

Cytat:
A tak już na marginesie. Czas 41:18 godzin uzyskał w pierwszej edycji zawodnik na wiśniowym góralu z Makro w 2 osobowej grupie

cóż, jeśli się chce, można na byle czym :wink: ja zdecydowanie polecałbym szosówkę. przerabianie górala na szosę też trochę kosztować będzie, a ciągłe zmiany osprzętu są wkurzające... jak z kasą krucho, to na allegro można fajne maszyny wyłapać używane. sam za swoją szosówkę dałem 900zł i zdaje egzamin :wink: już prawie 20k km na niej przejechałem, i nie wymienił bym na żadną inną, pomimo że moja jest praktycznie z najniższej półki (giant scr 2.0), to i tak ze ściganiem nie bywa źle (2 i 1 miejsce w Radlinie na 450km :razz: )

wiadomo, lepszy osprzęt, lepiej będzie działał, rower będzie lżejszy, ale nawet te 3kg (lepiej z brzucha zrzucić, co też w tym roku uczyniłem - odjąłem sobie 13 kg :twisted: ) w te czy w te nie dociągną Cię do mety. Najlepiej to pokazuje przykład Wojtka Chowańca, który w ogóle nie jeżdżąc na rowerze, przejechał BBTour 'w tempie turystycznym' - 71,5h za co został wyróżniony :wink:
Najważniejszy jednak silnik i psycha :razz:

http://www.waxmund.pl

Poziom: 5 HP   0%   0/81
   MP   100%   38/38
   EXP   46%   6/13
BMAG 

Wysłany: Czw Sie 23, 2012 9:05 am   rower

Dziękuję za wszelkie sugestie. Wypowiedzi skłaniają mnie ku pierwotnej wersji - czyli szosa. Jeżeli Kolega Raptor będzie miał czas i pomoże w wyborze chętnie skorzystam z pomocy :)
Zakup planuję na końcówkę roku/ początek przyszłego (liczę na przeceny) lub jeżeli znajdzie się jakaś oferta na rower używany to wcześniej.
Pozdrawiam
Bożena.

Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   11%   1/9
Sponsor forum

Dolaczyl: 30 Sie 2006
Skad: Internet

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi